Nová ekonomika - vznik
Nová ekonomika, o.p.s. je obecně prospěšnou společností, která byla založena v roce 2009. Sídlí v Praze na Smíchově. Vznikla v návaznosti na projekt H/R/D/I, který realizoval Nový Prostor a byl financovaný programem CIP EQUAL z Evropského sociálního fondu. Nová ekonomika z projektu EQUAL převzala a dále rozvíji tři tematické okruhy - zadávání veřejných zakázek se společenským rozměrem, diversity management a sociální ekonomiku.
www.public-procurement.cz www.diversity-management.cz www.socialni-ekonomika.czNová ekonomika - poslání
Nová ekonomika vyhledává a prosazuje inovativní ekonomické nástroje, které sledují sociální a ekologické cíle a zároveň vytvářejí zisk. Vychází z přesvědčení, že prosperita společnosti je založena na třech pilířích - ekonomické prosperitě, kvalitě životního prostředí a společenském kapitálu. Žádný z těchto pilířů by neměl být rozvíjen na úkor ostatních. Nová ekonomika se primárně zabývá tématy propojenými s pilířem ekonomickým a podporuje rozvoj a šíření inovací. Jedním z hlavních témat, kterými se Nová ekonomika v tomto směru zabývá, je odpovědné veřejné zadávání.
Co je to odpovědné veřejné zadávání
V souladu s legislativou lze při zachování kritéria nejnižší ceny zahrnout do veřejné zakázky i další témata, která se obce/instituce snaží v rámci své strategie naplňovat. Konkrétním příkladem může být vypsání veřejné zakázky na stavební práce, kdy obec požaduje, aby dodavatel v jejím průběhu zajistil rekvalifikaci určitého počtu osob v dané obci, nebo zaměstnal lidi evidované na úřadu práce/osoby se zdravotním znevýhodněním atd.
Co je to sociální podnikání
Sociální podnikání je podnikatelskou činností s novým rozměrem. Oproti klasickému podnikání je více v souladu se společností a přírodou. Je prospěšné pro rozvoj obcí a regionů a velmi často přináší pracovní příležitosti pro osoby znevýhodněné na trhu práce. Nejedná se o sociální službu ani o charitu a může mít různé právní formy. Zisk je z větší části použit pro další rozvoj sociálního podniku nebo na obecně prospěšné účely. Sociální podniky by se měly slušně chovat ke svým zaměstnancům i okolí.